GOVERNING BODY MEMBERS:

Sr. No. Member Name Designation
1 Dr. L. R. Yadav Chairperson nominated by the registered trust
2 Mr. R. S. Yadav Secretary (Alard Charitable Trust)
3 Mr. R. S. Varma Member (Nominated by Trust)
4 Dr. S. N. Singh Member (Nominated by Trust)
5 Dr. Sanjay Singh Member (Nominated by Trust)
6 Ms. Manisha Sutar Member (Teaching Staff)
7 Dr. Arshia Sheriff Member (Teaching Staff)
8 Dr. A. Dutta Member (Representative AICTE)
9 Dr. A. Wagh Member (Representative DTE)
10 SPPU Representative Member
11 Dr. Sonia Singh Member Secretary (Principal)

 

LOCAL MANAGEMAENT COUNCIL/COLLEGE DEVELOPMENT COMMITTEE:

Sr. No. Name Designation
1 Dr .L.R.Yadav (Chairman, Alard Group of institute) Chairman

 

2 Shri. R.S. Yadav(Secretary, Alard Group of Institutes) Secretary

 

3 Ms.Manisha Sutar Member (HOD)
4 Dr.Arshia Sheriff Member (Teaching staff)
5 Mr.Rahul Buchade Member (Teaching staff)
6 Ms. Swati Patil Member (Teaching staff)
7 Mr.Vitthal Chavan Member (Non-teaching staff)
8 Mr.Vinay Yadav Local Member
9 Dr.D.K.Tripathi Local Member
10 Dr.S.N.Singh Local Member
11 Mr.S.S.Wadhwa Local Member
12 Mrs.Sheetal Patil Coordinator of IQAS
13 Mr.MandarHajare President college student council
14 Mr.Vivek Doiphode Secretary of College student council
15 Dr. Sonia Singh Member Secretary (Principal)

ACADEMIC ADVISORY BOARD :

Sr. No. Name

 

Designation
1 Mr. R.S. Yadav, Secretary Chairman
2 Dr. S. N. Singh Member, Nominee of Management
3 Ms. Sheetal Patil Member, Teaching Staff
4 Dr. Arshia Sheriff Member, Teaching Staff
5 Dr. Sonia Singh, Principal Member Secretary

ANTI RAGGING COMMITTEE

Sr.No. Name Designation
1 Dr. Sonia Singh, Principal Chairman
2 Mr. Balasaheb Buchade Member (Civil and Police administration representative)
3 Mr. Guru Member (Local Media)
4 Mr. Rahul Buchade Member (Teaching staff)
5 Ms. Rupali  Jinturkar Member (Teaching staff)
6 Mr. Balasaheb Buchade Member (Parent Representative)
7 Mr. Madar Hajare Senior  Student Member
8 Ms. Poushali Ghosh Senior  Student Member
9 Mr. Aashish Bharadiya Fresher  Student Member
10 Ms. Susmita Agte Fresher  Student Member
11 Mr.Nitin Pradhan Non-Govt Organisation involved in Youth Activities

RTI CELL

Public Information Officers Dr. Sonia Singh
Appellate Authority Mr. R.S.Yadav

 

COLLEGE STUDENT COUNCIL

Sr. No. Name Designation
1 Mr. Mandar Hajare President
2 Mr.Vivek Doiphode Secretary
3 Ms. Poushali Ghosh Ladies Representative
4 Mr. Santosh Chate SC/ST/OBC Representative
5 Mr. Aashish Bharadiya Student Member  (First yr)
6 Mr.Nitin Ghule Student Member  (Second Year)
7 Mr.Yasin Tamboli Student Member  (Third Year)
8 Mr.Shubham Singh Student Member  (Final Year)
9 Mr. Uday Bade Student Member  (NSS)
10 Ms.Sanjana Walekar Student Member  (Cultural Committee)
11 Mr. Rahul Buchade Member( Assistant professor)

ADVISORY COMMITTEE.

Sr.No. Name Designation
1 Dr. Sonia Singh, Principal Chairman
2 Mr. R. S. Yadav Member (Management Nominee)
3 Mr.Vijay Yelwantge Member (Student welfare officer)
4 Mr. Rahul Buchade Member (Teacher Representative)
5 Mr. Ravi Kharade Member (Student Representative)
6 Mr. Vitthal Chavan Member (Non-Teaching Staff)
7 Mrs. Baydabai Buchade Member (Local Social Worker)

WOMEN’S GRIEVANCE CELL/ ANTI SEXUAL HARASSMENT COMMITTEE

Sr. No. Name Designation
1 Dr. Arshia Sheriff  Chairman, Women Faculty Member
2 Ms. Manisha Sutar Member(Assistant professor)
3 Ms. Anjum Patel Member(Assistant professor)
4 Ms. Rohini  Member (Non-teaching staff)
5 Ms. Sonali Member (Non-teaching staff)
6 Ms. Martina Hatgale Student Member
7 Ms. Priya Uparde Student Member
8 Ms. Julie Sawant Student Member
9 Ms. Shubhangi Girme Member (Non-Governmental Organisation)

ACP PLACEMENT CELL

Sr. No. Name Designation
1 Dr. Sonia Singh Chairman
2 Ms. Anjali Kide Member (TPO)
3 Ms. Poushali Ghosh Student Member
4 Ms. Martina Hatgale Student Member
5 Mr. Yasin Tamboli Student Member
6 Mr. Sonal Ghare Student Member

Committee for SC/ST

Sr. No. Name Designation
1 Dr. Sonia Singh (Principal) Chairman
2 Mr. Vijay Yelwantge Member(Assistant professor)
3 Ms. Vasudha Bavadekar Member (Assistant professor)
4 Mr. Murkute Pandurang Member (Lab Technician)
5 Mr. Rajesh Sakpal Member (Lab Technician)
6 Mr. Vitthal Chavan Member (Office Superintendent)
7 Ms. Harshda Bhangale Member (Ladies Representative)